Urządzanie ogrodu

PERGOLA – BUDOWA

Pergola

Pergola to punkt małej architektury ogrodowej. Może stanowić wolnostojącą budowlą w budowy dwóch szeregów słupów i wspartym na nich zadaszeniu albo tarasem przybudowanym do ściany rodzie z pewnej strony, oraz z nowej opartym na słupach. Zadaszenie pergoli że stanowić ażurowe, z drewnianych belek lub szklane.

Pergola jest momentem nie tylko dodającym uroku ogrodowi (można ją ozdobić pnączami – jaśminem, powojnikiem, różami), ale także bardzo prostym – można schować tam wyposażenie ogrodu, schronić się przed upalnym słońcem, czy deszczem, stworzyć kącik do ogrodowych prac.

SPOSÓB DZIAŁANIA

Aby pod pergolą ważna było się swobodnie poruszać powinna posiadać co chwila 2–2,5 m wysokości.

Z otwarcia dach pergoli powinien być prosty, jasny, nieprzytł...

Czytaj więcej

SKARPY, NASYPY, PAGÓRKI

Skarpa ogrodowa

SKARPY, NASYPY, PAGÓRKI
Jeżeli twoja działka charakteryzuje się nierównym , pagórkowatym terenem to wbrew pozorom masz duże szczęście. Takie urozmaicenia terenu dają duże możliwości i aż proszą się o ich ciekawe wykorzystanie. Jeśli, natomiast Twoja działka jest zupełnie płaska, możesz to zawsze zmienić usypując skarpę.

Pomysły
Pagórek w Twoim ogródku może wyglądać ciekawie, wystarczy tylko kilka urozmaiceń. Można wokół niego ułożyć ścieżki, stworzyć punkty widokowe, zbudować ogródek skalny lub nawet poprowadzić strumyki.

Gdzie umieścić skarpę

  1. Można usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
  2. Można zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobimy taras.
  3. Wykopy s...
Czytaj więcej

GDY MASZ WĄSKI OGRÓDEK

slim yard

Każdy właściciel wąskiego ogródka wie, że więcej z nim kłopotu niż pożytku. Jednak przy odrobinie dobrych chęci i wyobraźni można z niego stworzyć coś ładnego i interesującego.
Wygląd przed zmianami
Zazwyczaj taki ogródek to tylko wąski, zaniedbany trawnik, przylegający do ściany lub zajęty przez zasadzone byle jak krzewy i iglaki. Często służy właścicielom za składzik na zbędne przedmioty, które się nie mieszczą w piwnicy.
Propozycje zagospodarowania ogródka
Przede wszystkim trzeba zadbać o to aby ogródek był w miarę urozmaicony i miał dobre podłoże. Warto się zastanowić na tym co w tym celu wybrać. Może to być ścieżka z kolorowych kamiennych płytek o nierównych krawędziach lub też alejka z jednokolorowych płaskich kamieni rozłożonych luźno na trawniku...

Czytaj więcej

STABILIZACJA SKARP OGRODOWYCH

Skarpa

Skarpy najlepiej ustabilizować kamieniami polnymi o różnych kształtach i krawędziach. Jeśli będą odpowiednio wbite (należy je układać schodkowo) w ziemię zapobiegną wywiewaniu ziemi ze szczelin między nimi. Jest to najprostszy sposób do ustabilizowania wzniesień o nachyleniu do 30%. Kamienie powinny być rozłożone nierówno, tak aby wyglądały naturalnie. Kolejnym krokiem jest zasadzenie roślin okrywowych i krzewów. Całość tworzy bardzo ładny widok i oprócz tego zapobiega erozji skarpy.

Jak powinien wyglądać suchy murek kwiatowy
Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można prosto zabezpieczyć suchym murkiem. Suchy murek wygląda bardzo ładnie...

Czytaj więcej

ALTANA OGRODOWA

Altana ogrodowa

Jakie jest najlepsze miejsce na letnie biesiadowanie w ogrodzie? Oprócz stałego grilla lub paleniska powinniśmy mieć także miejsce gdzie przyjmiemy gości. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu przestronnego tarasu to problem znika, gorzej jeśli takowego nie posiadamy. Warto wtedy zastanowić się nad altaną.
Altana jest nie tylko piękną ozdobą ogrodu – dzięki niej nawet w młodym ogrodzie znajdziemy schronienie w skwarny dzień. Interesującą propozycją jest altana ażurowa, która może być częściowo otwarta. Porośnięta pnączami stanie się przytulnym miejscem odpoczynku oraz schronieniem dla mebli ogrodowych w razie niepogody.
Można dowolnie manewrować zabudowaniami w jej obrębie – zabudować część ścian, a nawet część dachu...

Czytaj więcej