STABILIZACJA SKARP OGRODOWYCH

Skarpa

Skarpy najlepiej ustabilizować kamieniami polnymi o różnych kształtach i krawędziach. Jeśli będą odpowiednio wbite (należy je układać schodkowo) w ziemię zapobiegną wywiewaniu ziemi ze szczelin między nimi. Jest to najprostszy sposób do ustabilizowania wzniesień o nachyleniu do 30%. Kamienie powinny być rozłożone nierówno, tak aby wyglądały naturalnie. Kolejnym krokiem jest zasadzenie roślin okrywowych i krzewów. Całość tworzy bardzo ładny widok i oprócz tego zapobiega erozji skarpy.

Jak powinien wyglądać suchy murek kwiatowy
Skarpy, których nachylenie nie przekracza 30% i nie są wyższe niż 50 cm można prosto zabezpieczyć suchym murkiem. Suchy murek wygląda bardzo ładnie. Są to płaskie kamienie układane jeden na drugim (nie trzeba do tego fundamentu ani żadnego spoiwa). Aby wykonać suchy murek nie wolno stosować otoczaków, ponieważ taki kamień musi mieć przynajmniej jedną prostą ścianę.

Murek kwiatowy, to jednak jak sama nazwa wskazuje kwiaty, więc między kamienie sadzimy rośliny przeznaczone specjalnie do takich wzniesień. Mogą to być, nie wyższe niż 30 cm, byliny rabatowe. Trzeba zwrócić uwagę na to w jaką stronę jest ustawione wzniesienie ponieważ różne rośliny mają różne wymagania dotyczące nasłonecznienia. Byliny skalne najlepiej sadzić na stronach południowych i południowo – wschodnich, a byliny ciepłolubne na stronach zachodnich i północno – zachodnich.
Rośliny można posadzić podczas budowania suchego muru albo zostawić to na później, tylko że wtedy trzeba pamiętać o zostawieniu szczelin między kamieniami, aby później móc je wypełnić ziemią i bylinami. Jeżeli skarpa jest większa, należy połączyć kamienie gliną, aby zapobiec osuwaniu się wzniesienia. Mury wyższe niż 50 cm należy postawić na wcześniej ubitym żwirze o grubości ok. 20 – 30 cm. Jednak jeśli skarpa przewyższa 70 cm nie należy jej umacniać suchym murkiem.