SKARPY, NASYPY, PAGÓRKI

Skarpa ogrodowa

SKARPY, NASYPY, PAGÓRKI
Jeżeli twoja działka charakteryzuje się nierównym , pagórkowatym terenem to wbrew pozorom masz duże szczęście. Takie urozmaicenia terenu dają duże możliwości i aż proszą się o ich ciekawe wykorzystanie. Jeśli, natomiast Twoja działka jest zupełnie płaska, możesz to zawsze zmienić usypując skarpę.

Pomysły
Pagórek w Twoim ogródku może wyglądać ciekawie, wystarczy tylko kilka urozmaiceń. Można wokół niego ułożyć ścieżki, stworzyć punkty widokowe, zbudować ogródek skalny lub nawet poprowadzić strumyki.

Gdzie umieścić skarpę

  1. Można usypać skarpę w formie wału wokół domu. Będzie to stanowić pewnego rodzaju parawan między ruchliwą ulicą, a domem.
  2. Można zrobić wykop w miejscu, gdzie później zrobimy taras.
  3. Wykopy są bardzo ważne przy budowie wjazdu do garażu w piwnicy.
  4. Wzniesienia nie powinny mieć regularnych kształtów, ponieważ będą wyglądać sztucznie. Trzeba się postarać aby wszystko wyglądało jak najbardziej naturalnie.
  5.  Trzeba odpowiednio dobrać rośliny. Te które rosną szybciej i są większe można posadzić dalej, natomiast na pierwszym planie powinny rosnąć rośliny niższe.
  6. Skarpy wyglądają dobrze w towarzystwie drewna i kamienia, a także takich dodatków do ogrodu jak siedziska czy pergole.

Jak uformować skarpę?
1. Aby uformować nasyp należy zgromadzić dużo ziemi. Może to być ta, która została z wykopów pod fundamenty domu. Jednak trzeba pamiętać, że ziemi może braknąć, więc trzeba będzie ją dowieźć.
2. Trzeba liczyć się z tym, że skarpa po jakimś czasie osiądzie, więc warto zrobić pagórek nieco wyższym , aby potem nie był za niski.

Umocnienia
Każda skarpa, mniejsza, czy większa wymaga umocnienia, aby się zbyt nie osuwała . Jeśli nachylenie skarpy jest niewielkie wystarczy je tylko w odpowiedni sposób wyprofilować i obłożyć kamieniami. To powinno zapobiec osuwaniu się nasypu. Tak to wygląda przy małych nachyleniach, jednak jeśli nachylenie przekracza 30% potrzebna jest trwała konstrukcja, która umocni wzniesienie. Często wystarczy zwykły murek kwiatowy lub mur oporowy.

Gorsza jest sytuacja kiedy skarpa jest wysoka. Wtedy zwykłe murki nie wystarczą, ponieważ taki nasyp trzeba umocnić ścianami oporowymi – najczęściej konstrukcji żelbetowej, które musi zaprojektować, po dokonaniu wszelkich możliwych obliczeń, konstruktor z uprawnieniami.

Jeśli chcemy zbudować mur oporowy, który będzie się mieścić na obrzeżach działki, przede wszystkim trzeba to uzgodnić z sąsiadem. Jeśli natomiast nie mamy sąsiada, a nasza działka przylega do jakiegoś terenu publicznego np. drogi czy parku, konieczne jest dostosowanie wyglądu ogrodzenia do otoczenia i miejscowych wymogów. Jeśli ogrodzenie nie przekroczy wysokością 2 m wystarczy zgłosić projekt budowy do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Jeśli jednak przekroczy wysokością 2 m, wtedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.

Wygląd
Bardzo dobrze jeśli murki oporowe i kwiatowe pasują do elewacji lub ogrodzenia, a także do elementów dodatkowych takich jak meble ogrodowe. Jeśli chcemy aby wszystko się płynnie ze sobą komponowało należy wykorzystywać do wykonania murków z kamieni, które łatwo znaleźć w okolicy. Nie należy, natomiast mieszać różnego rodzaju kamieni, ponieważ będzie to wyglądać sztucznie.