PERGOLA – BUDOWA

Pergola

Pergola to punkt małej architektury ogrodowej. Może stanowić wolnostojącą budowlą w budowy dwóch szeregów słupów i wspartym na nich zadaszeniu albo tarasem przybudowanym do ściany rodzie z pewnej strony, oraz z nowej opartym na słupach. Zadaszenie pergoli że stanowić ażurowe, z drewnianych belek lub szklane.

Pergola jest momentem nie tylko dodającym uroku ogrodowi (można ją ozdobić pnączami – jaśminem, powojnikiem, różami), ale także bardzo prostym – można schować tam wyposażenie ogrodu, schronić się przed upalnym słońcem, czy deszczem, stworzyć kącik do ogrodowych prac.

SPOSÓB DZIAŁANIA

Aby pod pergolą ważna było się swobodnie poruszać powinna posiadać co chwila 2–2,5 m wysokości.

Z otwarcia dach pergoli powinien być prosty, jasny, nieprzytłaczający. Jeśli dach nie jest ażurowy, toż nierzadko do jego struktury bierze się szkła poliwęglanowego – przepuszcza ono światło w 90 %, jego wartości charakterystyczne to: lekkość, kondycja i wprawę w zestawie.

Materiał na konstrukcję musi istnieć mocno spokojny i pewny – doskonale nadaje się do tego drewno klejone. Drewno trzeba oczywiście zgruntować i zaimpregnować (najlepiej metodą ciśnieniową), następną rzeczą jest montaż, natomiast na wyniku malowanie. Alternatywą dla drewna są słupy murowane lub betonowe. Muszą istnieć dobro osadzone w tłu, wpuszczone na co najmniej 60 cm. Przekrój słupów powinien zawierać około 10 cm x 10 cm.

Aby połączyć dach pergoli ze ścianą, należy zastosować profil przyłączeniowy dwuczęściowy, pozostałe łączniki konieczne do sieci ramy to kołki rozporowe, profile krokwiowe, klamry, sworznie. Wszystkie te metalowe elementy wymagają istnieć nierdzewne.