Fundamenty

Beton – wszechstronny materiał

Beton

Budownictwo to branża, która stale się rozwija, na rynek wchodzą nowe materiały oraz eksperymentalne technologie. Jednak istnieją pewne fundamenty branży, które są doskonalone i bez których trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo. Jednym z takich fundamentów jest beton, czyli materiał budowlany powstały już w czasach starożytnych. Wykorzystano go między innymi do budowy Colloseum, kopuły Panteonu, akweduktu Aqua Appia czy Term Karakalli.

W budowlach starożytnych używano betonu powstałego z mieszanki popiołu wulkanicznego oraz zaprawy wapiennej, dzięki czemu uzyskiwano bardzo trwały efekt.

W podstawowy skład betonu wchodzi kruszywo, spoiwo i woda. Kruszywem może być piasek lub żwir a rolę spoiwa pełni cement...

Czytaj więcej

DOM NA FUNDAMENCIE

fundament

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z szeregu wytycznych, które rządzą jego odpowiednim wyborem. Typ domu oraz nośność gruntu są zasadniczymi wytycznymi przy wyborze fundamentu.

PRZEMARZAJĄCY GRUNT
Fundamenty domów niepodpiwniczonych umieszczane są poniżej linii przemarzania gruntu. Rzecz wygląda inaczej w domach posiadających piwnice. Wówczas zagłębienie wskazywać będzie wysokość piwnicy. Głębokość przemarzania różni się w zależności od terytorium naszego kraju. Dlatego też uprzednio należy zbadać grunt, aby odpowiednio umiejscowić fundament. Nie tyczy się to zresztą tylko fundamentu. Podziemne instalacje wodne i kanalizacyjne również należy zakładać głębiej...

Czytaj więcej