Budowa Domu – Formalności

Budowa Domu - Formalności

Budowa domu to spora inwestycja, ogrom pracy i formalności potrafi zniechęcić wielu potencjalnych inwestorów. W praktyce nie jest jednak to takie trudne. Należy zdać sobie sprawę, że przy załatwianiu spraw papierkowych potrzeba nam sporo cierpliwości. Urzędy nie wydają dokumentów z dnia na dzień, no i oczywiście nie za darmo.

Podstawowym dokumentem w całym procesie inwestycyjnym jest oczywiście pozwolenie na budowe. Dokument ten możemy uzyskać w starostwie. W złożonym wniosku muszą znajdować się następujące dokumenty:

a) projekt budowlany;
b) uprawnienienie do dysponowania działką;
c) arkusz z warunkami zagospodarowania.

Wymagane są także badania gruntu, które może wykonać geotechnik.

Największych kosztów spodziewać się można przy zakupie projektu, budownictwo mieszkaniowe jest zwolnione ze składek, choć nie można całkowicie wykluczyć, że się pojawią. Innym kosztem będzie także sporządzenie mapy geodezyjnej, nie powinien jednak przekroczyć tysiąca złotych.

W uzyskaniu niektórych decyzji możemy napotkać opór. Urzędy będą wzywać nas w celu wyjaśnienia sytuacji, często jest to nieuniknione, jednak każdą sprawę da się załatwić. Jeżeli nie wyjaśnimy sytuacji, organ nie wyda potrzebnych zaświadczeń, oznacza to, że nie będziemy mogli rozpocząć budowy w świetle prawa. Rozpoczęcie prac bez pozwolenia grozi grzywną a nawet pozbawieniem wolności.

Na tym etapie nie można oszczędzać, dokładne badania i opinie pozwolą dopasować budynek do gruntu i terenu. Urzędy z kolei rządzą się swoimi prawami, i nie zawsze mamy wpływ na czas wydania odpowiednich decyzji.