Beton – wszechstronny materiał

Beton

Budownictwo to branża, która stale się rozwija, na rynek wchodzą nowe materiały oraz eksperymentalne technologie. Jednak istnieją pewne fundamenty branży, które są doskonalone i bez których trudno sobie wyobrazić współczesne budownictwo. Jednym z takich fundamentów jest beton, czyli materiał budowlany powstały już w czasach starożytnych. Wykorzystano go między innymi do budowy Colloseum, kopuły Panteonu, akweduktu Aqua Appia czy Term Karakalli.

W budowlach starożytnych używano betonu powstałego z mieszanki popiołu wulkanicznego oraz zaprawy wapiennej, dzięki czemu uzyskiwano bardzo trwały efekt.

W podstawowy skład betonu wchodzi kruszywo, spoiwo i woda. Kruszywem może być piasek lub żwir a rolę spoiwa pełni cement. Dodatkowo stosowane są rozmaite domieszki, w celu uzyskania specyficznych własności gotowego materiału. Odpowiednie proporcje mieszanki to klucz do sukcesu. Następnym ważnym krokiem jest połączenie składników i wyczucie właściwego momentu, kiedy beton jest związany i gotowy do użycia.

Beton jest materiałem wszechstronnym. Powstają z niego betonowe płyty, bloczki, kostka brukowa. Specjalne odmiany, a także imitacje materiału stosowane są również we wnętrzach. Popularny jest tzw. beton architektoniczny, panele z tworzyw do złudzenia przypominające płyty betonowe, a także tynki dekoracyjne, pozwalające uzyskać surowy efekt niewykończonej ściany.

Beton to materiał, który ma wielowiekową tradycję, a jednocześnie nadal stanowi inspirację dla projektantów wnętrz. W naszej rzeczywistości często jest nadużywany, i z tego powodu rodzi raczej negatywne skojarzenia. Jest jednak szansa, że w przyszłości się to zmieni, zwłaszcza za sprawą kreatywności projektantów, konstruktorów i architektów.

Tagi:  ,